Race Calendar

Roche Abbey 2017 Results

If you have any questions about these results then please contact the race organiser.

 
Pos.PositionBib NameNameClubRaceComments TimeTimeShare
1/5K191Emma Edwards5K1st Lady00:26:00
2/5K186Philippa JamesRotherham Harriers & AC5K2nd Lady00:26:35
3/5K176Heather Woodhead5K3rd Lady00:28:18
4/5K175Lisa Seamark5K00:28:41
5/5K169Debra Thompson5K00:29:48
6/5K174Christina Temperton-Slemo5K00:30:29
7/5K173Samantha PattersonFitmums and Friends5K00:31:12
8/5K187Kate Billmore5K00:34:28
9/5K171Linda BreenRother Valley Swallows5K00:34:29
10/5K181Steve Stothard5K1st Male00:35:22
11/5K184Caroline Hayton5K00:35:35
12/5K185Pau Scott5K2nd Male00:35:36
13/5K183Lindsey Light5K00:35:37
14/5K172Sheila OrmerodNorthern Veterans AC5K00:36:03
15/5K182Emily OvertonFitmums and Friends5K00:36:06
16/5K180Andrea Stothard5K00:36:47
17/5K179Sophie LuckingFitmums and Friends5K00:36:53
18/5K191Emma Edwards5K00:37:33
19/5K188June KelseyRother Valley Swallows5K00:39:35
20/5K190Monica CoatesRother Valley Swallows5K00:39:54
21/5K177Jeanette Castelbranco5K00:42:07
22/5K178Natalie GauntFitmums and Friends5K00:42:08
23/5K189Amy Hunter5K00:44:25
1/10K160James Braddon10k1st Male00:45:50
2/10k154Sara GrahamValley Stridors10k1st Lady00:45:50
3/10K168Alex AshbridgeChippenham Harriers10k2nd Male00:47:11
4/10K153Sean PoulterDanum Harriers Running10k3rd Male00:47:13
5/10K121Katie Lloyd10k2nd Lady00:48:16
6/10K157Nigel SheppardDavid Lloyd Redway Runners10k00:48:33
7/10K147Mark DavidNidd Valley Road Runners10k00:48:44
8/10K302Ann Hyland10k3rd Lady00:48:54
9/10K122Tim Lloyd10k00:48:57
10/10K111Jamie Noddings10k00:49:38
11/10K144Stuart LakeRother Valley Swallows10k00:49:38
12/10K131Rob HenrySheffield RC10k00:51:40
13/10K165Amanda SpencerValley Stridors10k00:52:21
14/10K108Samantha Watling10k00:53:22
15/10K139Dawn PartonValley Stridors10k00:54:35
16/10K149Robert Harris10k00:54:36
17/10K109Peter Watling10k00:56:13
18/10K117Scott Macdonald10k00:56:21
19/10K161Paul French10k00:56:38
20/10K162Eliott Casson10k00:57:16
21/10K134Lynsey MurrayRother Valley Swallows10k00:57:35
22/10K113Gary Morton10k00:59:12
23/10K140Gavin HamiltonMaltby Running Club10k00:59:20
24/10K164Elle French10k00:59:46
25/10K115Sally Bulmer10k01:00:10
26/10K116David Bulmer10k01:00:10
27/10K145Karen BentleyRother Valley Swallows10k01:00:13
28/10K128Rachel ParkerSaltaire Stridors10k01:01:14
29/10K125Lee Roberts10k01:01:26
30/10K301Tina Oakes10k01:02:02
31/10K148Sara Coulson10k01:04:19
32/10K158Leigh SteereDavid Lloyd Redway Runners10k01:04:58
33/10K156Tracey HelliwellStrideout10k01:05:08
34/10K150James Forster10k01:05:09
35/10K110Emma Forster10k01:05:24
36/10K151Liz Riley10k01:05:26
37/10K141Rachael Winstanley10k01:05:26
38/10K300Naomi Jones10k01:06:12
39/10K142Rebecca Marsden10k01:06:59
40/10K114Joanne Brookes10k01:08:17
41/10K135Pamela Johnson10k01:09:11
42/10K112Karl BairdAcre Street Runners10k01:09:47
44/10K94Robert Mentz10k01:09:59
45/10K146Sharon SchofieldBarnsley Harriers10k01:11:17
46/10K138Helen Butler10k01:12:28
47/10K152Deborah Adams10k01:12:29
48/10K137Thea Dall10k01:12:29
49/10K136Emma May10k01:12:30
50/10K120Tracey Ashton10k01:13:15
51/10K118Julie UsherTeam Manvers10k01:13:18
52/10K129Yvonne Raynes10k01:15:25
53/10K132Lynsey Bradford10k01:20:13
54/10K133Steve Hague10k01:20:21
55/10K159Keeley TurnerFull Potential10k01:20:30
56/10K143Beverley LakeRother Valley Swallows10k01:22:09
57/10K163Paula French10k01:22:10
58/10K130Liz Grant10k01:25:02
1/HM83Gary BrooksSheffield RCHalf Marathon1st Male01:36:42
2/HM87Adam PartonValley StridorsHalf Marathon2nd Male01:42:43
3/HM88David BrownBeverley AcHalf Marathon3rd Male01:43:50
4/HM95Lee WakelinKingstone Runners BarnsleyHalf Marathon01:44:45
5/HM71Alison OgleFarsley FlyersHalf Marathon1st Lady01:48:13
6/HM100Martyn JonesHalf Marathon01:52:01
7/HM102Dan StolworthyHuddersgfield Road RunnersHalf Marathon01:54:27
8/HM98Nick WrightHalf Marathon01:55:21
9/HM78Tammy HagueHalf Marathon2nd Lady01:55:51
10/HM93William BealbySheffield Triathlon ClubHalf Marathon02:00:42
11/HM79David RaynesHalf Marathon02:03:15
12/HM86Ian GrayHalf Marathon02:07:09
13/HM106Jo GibsonHalf Marathon3rd Lady02:07:29
14/HM107Julie Rosher GurdFarsley FlyersHalf Marathon02:08:53
15/HM34Ian RichardsonNorth East Marathon ClubHalf Marathon02:10:33
16/HM103Jadine SmithSaltaire StridorsHalf Marathon02:12:52
17/HM90Clair HibbertHalf Marathon02:13:08
18/HM76Vicki D'SilvaHalf Marathon02:14:49
19/HM75Colin CooperHalf Marathon02:15:06
20/HM99Eleanor TillotsonHalf Marathon02:15:26
21/HM94Robert MentzHalf Marathon02:20:48
22/HM91Anthony BIrksHalf Marathon02:21:26
23/HM97Emma Oldham FoxAcre Street RunnersHalf Marathon02:21:50
24/HM96Helen McloughlinBarton & District ACHalf Marathon02:22:44
25/HM68Maura BranneyHalf Marathon02:45:14
26/HM69Susan OsheaHalf Marathon02:45:14
27/HM50Darrin PercyEllsemere Port RCHalf Marathon02:50:06
28/HM101Claire BairdHalf Marathon02:55:31
29/HM85Tori JefferyHalf Marathon02:57:08
30/HM84Gary BrooksSheffield RCHalf Marathon02:27:09
31/HM92Craig FothergillHalf Marathon03:07:12
32/HM104Sue AdamsHalf Marathon03:10:58
01/M22Warren Langler-WattsMarathon1st Male03:22:51
02//M21Mathew DallywaterMarathon2nd Male03:29:49
03/M24David Cremins100 Marathon ClubMarathon3rd Male03:49:44
04/M43Sharon HardcastleMarathon1st Lady03:58:31
05/M37Paul TrottMarathon04:04:47
06/M36Ben AsheMarathon04:05:59
07/M47Emma DiggleMarathon2nd Lady04:07:04
08/M25Beth Taylor Jones100 Marathon ClubMarathon3rd Lady04:13:34
09/M48Chris RentonBarton &District ACMarathon04:15:01
10/M3Subhashis BasuMarathon04:18:38
11/M28Gary WadeMarathon04:23:05
12/M8Richard BowleyMarathon04:24:04
13/M35Melanie HoranNorth East Marathon ClubMarathon04:26:42
14/M39Lorraine HalwoodMarathon04:27:24
15/M30Tanya RzhanovaMarathon04:28:53
16/M51Mark CraigMarathon04:29:31
17/M27Ben KasperVegetarian Cycling &RCMarathon04:43:18
18/M33Michael PateMarathon04:44:42
19/M45Nigel WhelanLeeds Front RunnersMarathon04:49:54
20/M41Terry HindsonRedcar Running ClubMarathon04:54:23
21/M31Helen LeachYork Knavesmire HarriersMarathon05:00:05
22/M52Claire MorganMarathon05:02:53
23/M38Lisa GrandcourtMarathon05:06:23
24/M29Arthur Brooks100 Marathon ClubMarathon05:08:32
25/M32Roy YoungAckworth Road RunnersMarathon05:33:03
26/M42Joni SouthallMarathon05:37:51
27/M49Claire PenderyWakefield Triathlon ClubMarathon05:39:04
28/M26Hilary WharamHorsforth HarriersMarathon06:51:19
01/U7Kristofer CollierUltra1st Male04:35:44
02/U10Warren FosterScarborough ACUltra2nd Male04:42:17
03/U1Simon HaywoodBarnsley HarriersUltra3rd Male04:53:47
04/U5Simon AllenUltra05:14:49
05/U9Emma DavidNidd Valley Road RunnersUltra1st Lady05:36:36
06/U2Kristian James HenryHorsforth HarriersUltra05:51:29
07/U6Linda FothergillUltra2nd Lady06:13:25
08/U55John WaltonUltra08:01:00

Organised by

1 Orchard Mews
Rodley
West Yorks
LS13 1PQ

Diane Shaw & Cath Hirst
07550 076455 / 07891 066670