Pitstop 5K, 10K and Junior Run 2021 Results

YogaTonic Banner

If you have any questions about these results then please contact the race organiser.

 
Pos.PositionBib NameNameCLUBRaceCategoryCategory Position TimeTimeShare
110David GreenNorth Shields Polytechnic Club5 K14:57
212Carl SmithTyne Bridge Harriers5 K15:00
315Alex KielNew Marske Harriers AC5 K15:37
428Craig GunnSunderland Harriers & AC5 K15:48
56Liviu IonitaDarlington Harriers & AC5 K15:49
639Peter SmallcombeJarrow & Hebburn AC5 K15:49
731Keith SwainsonSheffield RC5 K16:02
823Adam RussellDarlington Harriers & AC5 K16:12
933Wes TarnDarlington Harriers & AC5 K16:12
1018James CripwellGateshead Harriers & AC5 K16:19
1111Jordan ScottMorpeth Harriers & AC5 K16:33
1232Guy BrackenMorpeth Harriers & AC5 K16:33
13276Matthew LambertRichmond & Zetland Harriers5 K16:43
1438Leon FosterLeeds City AC5 K16:52
1540Joseph WestMiddlesbrough AC (Mandale)5 K16:55
1650Mark TowardTyne Bridge Harriers5 K17:04
1758Philippa StoneMiddlesbrough AC (Mandale)5 K17:05
1860Paul RichardsonHarrogate Harriers & AC5 K17:07
1941Gareth PritchardVegan Runners UK5 K17:09
2056Sam ThurlbeckSunderland Harriers & AC5 K17:13
2145Michael EdwardsSunderland Harriers & AC5 K17:14
2272Sam TerryDurham City Harriers & AC5 K17:15
2376Andrew BuckleyDarlington Harriers & AC5 K17:17
2454Nigel SimpsonBirtley AC5 K17:20
2537Martin GrahamBlaydon Harriers & AC5 K17:25
2646Andrew LaidlerJarrow & Hebburn AC5 K17:25
2759Bailey SpenceMiddlesbrough AC (Mandale)5 K17:30
2877Lee ThompsonCrook & District AC5 K17:32
2991Dominic BannisterUnattached5 K17:37
3057Benjamin PotterDarlington Harriers & AC5 K17:39
3181Alan ShepherdDarlington Harriers & AC5 K17:39
32126Gary SpaldingRun Peterlee5 K17:41
3373Craig SmithWashington Running Club5 K17:51
3493Carl SmithJarrow & Hebburn AC5 K17:52
3595Douglas ScottRipon Runners5 K17:54
36106Katie FrancisBirtley AC5 K17:57
37127Henry RowlandsUnattached5 K17:57
3869Harry WilsonDarlington Harriers & AC5 K18:00
3988Paul CookDarlington Harriers & AC5 K18:09
4089Charlotte WillsRoundhay Runners5 K18:12
41111Charlotte DillonDurham City Harriers & AC5 K18:17
4261Jonathan GilroyJarrow & Hebburn AC5 K18:24
4396Michael RodenbySunderland Harriers & AC5 K18:34
4480Simon RogersDarlington Harriers & AC5 K18:35
45145Iain McCullochDarlington Harriers & AC5 K18:35
4675Chris GreenSouth Shields Harriers & AC5 K18:36
4743Paul LoweNorth York Moors AC5 K18:37
48129Owen HedleyJarrow & Hebburn AC5 K18:38
49132Barry DavisonJarrow & Hebburn AC5 K18:39
5098Alex HirdCrook & District AC5 K18:40
51140Peter McElvaneyMiddlesbrough & Cleveland Harriers5 K18:41
52154Zara JonesDarlington Harriers & AC5 K18:44
53139Neil DickNorth Shields Polytechnic Club5 K18:48
54105Karl HumeDarlington Harriers & AC5 K18:52
5597Alexis DoddJarrow & Hebburn AC5 K18:53
56141Paul McDermottRedcar Running Club5 K18:53
57109Simon FosterRetford AC5 K18:55
5890Ethan StokesDurham City Harriers & AC5 K19:00
5952Harry LyonsDarlington Harriers & AC5 K19:01
6070Ciaran LinesHoughton Harriers & AC5 K19:07
61125Thomas PearsonUnattached5 K19:12
62150Matthew BurkeUnattached5 K19:14
63179Mark TaylorRedcar Running Club5 K19:16
64162Becky ColemanNorth Shields Polytechnic Club5 K19:19
65147Louis BrettDarlington Harriers & AC5 K19:27
66146Ben WillcoxNorth Shields Polytechnic Club5 K19:30
67166Emily BrownNew Marske Harriers AC5 K19:30
6866Emily BrownNew Marske Harriers AC5 K19:30
69134Tristan BakerAllerton Junior Athletics Club5 K19:31
70136Garry BrooksJarrow & Hebburn AC5 K19:32
71174Stephen DentUnattached5 K19:34
72176Brian BailesBirtley AC5 K19:42
73103Gemma Harcombe-MooreNew Marske Harriers AC5 K19:46
74108Amy PickworthDarlington Harriers & AC5 K19:50
75112Carl MowattJarrow & Hebburn AC5 K19:52
7674John KellyWashington Running Club5 K19:53
77137Malcolm LeeceJarrow & Hebburn AC5 K19:54
78115Darren ParksJarrow & Hebburn AC5 K19:54
79123Sam DegazonAllerton Junior Athletics Club5 K19:55
80189Christine BurnsNorth Shields Polytechnic Club5 K20:05
81191Alasdair SteelUnattached5 K20:05
82185Stuart TurtonNorth York Moors AC5 K20:06
83180Lizzie RankMorpeth Harriers & AC5 K20:07
84165Tom NyeNorth York Moors AC5 K20:08
85114Paul SimpsonJarrow & Hebburn AC5 K20:14
86149Roger MakepeaceUnattached5 K20:15
87208Liam McgillCrook & District AC5 K20:17
88119Michelle ThompsonMorpeth Harriers & AC5 K20:21
89159Isabel CastelowHalifax Harriers & AC5 K20:21
90155Paul EmmersonJarrow & Hebburn AC5 K20:27
91228Philip TeeceDarlington Harriers & AC5 K20:27
92131Charlotte ChambersKeighley & Craven AC5 K20:33
93177Steven ElliottDarlington Harriers & AC5 K20:33
94243John GeorgeJarrow & Hebburn AC5 K20:33
95192Peter WinderUnattached5 K20:35
96214Sophie BannisterDarlington Harriers & AC5 K20:36
97221Luke BoothbyUnattached5 K20:37
98163Christopher WardNorth York Moors AC5 K20:38
99153Ben TaylorsonRedcar Running Club5 K20:39
100204Steven SturmanDarlington Triathlon Club5 K20:42
101207Doug JardineElvet Striders5 K20:47
102203Megan WilkinsonKeighley & Craven AC5 K20:59
103211Amy AtkinsonDarlington Harriers & AC5 K21:00
104183Jenna KillockJarrow & Hebburn AC5 K21:01
105157Brian AndersonJarrow & Hebburn AC5 K21:04
106193Richard BarnesNorth York Moors AC5 K21:04
107172Andrew ThorntonJarrow & Hebburn AC5 K21:10
108201Ollie MiddletonRichmond & Zetland Harriers5 K21:17
109188Jason WilliamsonBirtley AC5 K21:24
110135Darcey TullisJarrow & Hebburn AC5 K21:28
111186Sam DixonCrook & District AC5 K21:30
112215Libby HammondDarlington Harriers & AC5 K21:31
113184Mark BrownNorth York Moors AC5 K21:44
114167Peter DoddJarrow & Hebburn AC5 K21:45
115173Ivan ThornNorth Shields Polytechnic Club5 K21:46
116101Freya TalmanDarlington Harriers & AC5 K21:51
117205Darren FaircloughCrook & District AC5 K21:52
118219Macy KellyDarlington Harriers & AC5 K22:01
119206Paul SmithCrook & District AC5 K22:10
120227Peter KeenNorth York Moors AC5 K22:15
121202Rosie DawsonUnattached5 K22:22
122230Shaun RobertsElvet Striders5 K22:26
123158Poppie AddisonMiddlesbrough AC (Mandale)5 K22:27
124187Paul NobleRedcar Running Club5 K22:36
125218Janice KellyRun Peterlee5 K22:39
126209Savannah TarnDarlington Harriers & AC5 K22:50
127210Kurtis TarnUnattached5 K22:53
128217Clare LoweNorth York Moors AC5 K23:00
129142David FrancisBirtley AC5 K23:02
130225Philip LeeAlnwick Harriers5 K23:13
132235Nicky YoungDarlington Harriers & AC5 K23:21
133248Lindsey BlackburnUnattached5 K23:23
134245Shuna RankMorpeth Harriers & AC5 K23:32
135239Zoe WallsNorth East Project5 K23:54
136213Joseph SmithUnattached5 K24:03
137232Allan BancroftUnattached5 K24:03
138223Fay UphillSedgefield Harriers5 K24:11
139257Christopher RoeRedcar Running Club5 K24:39
140229Robert AustinDarlington Harriers & AC5 K24:48
141231Christopher AddisonUnattached5 K24:49
142265Paul HallUnattached5 K25:02
143240Craig LawsonRun Peterlee5 K25:08
144238Elizabeth HugillDarlington Harriers & AC5 K25:17
145242Carolyn GaleNorth York Moors AC5 K25:24
146226Helen GodfreyLoftus & Whitby AC5 K25:33
147258Noel O'DonnellUnattached5 K26:08
148247Catherine AndersonDarlington Harriers & AC5 K26:28
149236Peter RowleyQuakers Running Club5 K27:25
150270Caroline GibsonDarlington Harriers & AC5 K28:16
151269Laura WallaceSedgefield Harriers5 K28:54
152260George CawkwellCrook & District AC5 K28:55
153259Alison AtkinsonDarlington Harriers & AC5 K29:12
154266Gary HallUnattached5 K29:46
155263Tamsin HillUnattached5 K29:49
156264Helen HallidayUnattached5 K29:49
157254Rob NicholsonAycliffe Running Club5 K29:58
158272Claire BowmanUnattached5 K30:08
159267Sara FrancisBirtley AC5 K32:56
160278Joanne DentUnattached5 K33:00
161277Penny SkiltonDarlington Harriers & AC5 K33:55
162274Sarah ForsterDarlington Harriers & AC5 K35:08
163280Liz CowellUnattached5 K39:57
164279Brian ThompsonDarlington Harriers & AC5 K39:58
165281Jane MardonTeesdale AC5 K44:19
17Lewis Gamble-ThompsonNew Marske Harriers AC10 KSENM100:30:23
211Liam AldridgeBillingham Marsh House Harriers10 KSENM200:30:31
312Rob ScottRichmond & Zetland Harriers10 KSENM300:30:40
44Mick HillLeeds City AC10 KM45100:31:23
515Chris OddySerpentine RC10 KSENM400:31:27
610Kieran WalkerMiddlesbrough AC (Mandale)10 KSENM500:31:53
725Max CreaseyMiddlesbrough AC (Mandale)10 KSENM600:32:14
820Daniel FranksWakefield District H & AC10 KSENM700:32:22
928Lewis SuddabyEast Hull Harriers10 KSENM800:33:10
1019Jonathan StewartLeeds City AC10 KM40100:33:12
1124Nathanael WarwickUnattached10 KSENM900:33:23
1227Dan TateSelby Striders10 KM35100:33:35
1338Jon DixonUnattached10 KM35200:33:50
1474Peter GrimoldbyGateshead Harriers & AC10 KM35300:34:19
1540Darren SmithBillingham Marsh House Harriers10 KM40200:34:21
1648Michael LittlewoodElvet Striders10 KM45200:34:23
1752Graeme WattElvet Striders10 KM40300:34:23
1872Paul BrownNew Marske Harriers AC10 KM40400:34:30
1993Daniel BatesonScarborough Athletic Club10 KM35400:34:31
2050Steven MiddletonRichmond & Zetland Harriers10 KM45300:34:36
2147Andy LoveBillingham Marsh House Harriers10 KSENM1000:34:38
2237Jamie BerryRichmond & Zetland Harriers10 KSENM1100:34:41
2354Josh AbrookNorth York Moors AC10 KSENM1200:34:43
2434Paul DarrochTS Harriers10 KM35500:34:49
2546John ChatwinRipon Runners10 KM40500:35:21
2667Craig BuchananBirtley AC10 KSENM1300:35:30
2753John FirbyAycliffe Running Club10 KSENM1400:35:31
2871Caroline LambertRibble Valley Harriers10 KSENW100:35:36
2977Cameron BrooksUnattached10 KM50100:35:43
3049Roger HuttonHarrogate Harriers & AC10 KM40600:36:13
3176Chris StockdaleTyne Bridge Harriers10 KM40700:36:27
3291Elliott JacksonUnattached10 KSENM1500:36:33
3395Mark RaineSedgefield Harriers10 KM40800:36:47
3457Tony LambertRichmond & Zetland Harriers10 KM50200:37:17
3558Trevor SchofieldRipon Runners10 KM35600:37:24
3699Adam PooleMiddlesbrough & Cleveland Harriers10 KM40900:37:27
37122Glyn HewittScarborough Athletic Club10 KM50300:37:36
3881Paul McGoughNorth York Moors AC10 KM45400:37:41
3984Dave JonesQuakers Running Club10 KM45500:37:45
4082Stephen HamilDurham City Harriers & AC10 KM45600:37:46
4179Barry TalmanDarlington Harriers & AC10 KM401000:37:49
42136Ryan SheaderUnattached10 KSENM1600:37:51
43130Edward LambDarlington Harriers & AC10 KM35700:37:55
44107Paul BanksMorpeth Harriers & AC10 KM45700:38:09
45110Chris LinesSedgefield Harriers10 KM45800:38:11
46144Sean KellyRoad Runners Club (UK)10 KM50400:38:11
47123Douglas HowarthNorth York Moors AC10 KM55100:38:15
48115Mark JacksonMiddlesbrough & Cleveland Harriers10 KM401100:38:19
49108David AinsleyNorth York Moors AC10 KM50500:38:27
50129Karl BrydenUnattached10 KSENM1700:38:27
5183Richard AtkinsNorth York Moors AC10 KM35800:38:27
52149Jonathon ArcherStockton Striders AC10 KM45900:38:30
53137David SmithUnattached10 KM401200:38:32
54121Lee HutchinsonOrchard Eagles Running Club10 KM35900:38:44
55101Andrew HopperScarborough Athletic Club10 KM50600:38:45
56111Ben SmaleSedgefield Harriers10 KM351000:38:46
5765Richard FawcettNorth York Moors AC10 KM351100:38:48
58100Daniel McGowanMiddlesbrough & Cleveland Harriers10 KSENM1800:38:49
59112Kay NeesamNew Marske Harriers AC10 KF50100:38:50
60140Mil WaltonSedgefield Harriers10 KM401300:38:50
61131Paul GarrensMiddlesbrough & Cleveland Harriers10 KM451000:38:53
62157Jake BrownDarlington Harriers & AC10 KSENM1900:39:01
6386William RetchlessBedale & Aiskew Runners10 KSENM2000:39:01
64148Keith MurrayUnattached10 K00:39:01
65195George RhodesUnattached10 KSENM2100:39:03
6678Jonathan HolmesUnattached10 KM401400:39:11
67103Dawn RichardsonQuakers Running Club10 KF45100:39:19
68125Dale HepplesScarborough Athletic Club10 KM451100:39:21
69135Paul EllisRichmond & Zetland Harriers10 KM50700:39:22
70127Paul ElwellWetherby Runners AC10 KM451200:39:23
7194Andy TalbotAycliffe Running Club10 KM60100:39:55