Race Calendar

Up the Odda 2022 Results

If you have any questions about these results then please contact the race organiser.

 
Pos.PositionBibNameNameDistanceLap 1Lap 2CategoryCategory PositionNet TimeNet TimeGun TimeGun TimeShare
1/108121Jack Cummings (Ilkley Harriers)10K17:2520:13MSEN1/1637:3837:38
2/108170Michael Malyon (Baildon Runners)10K19:0522:02M401/3041:0741:07
3/108227Rebecca Flaherty (Bingley Harriers & AC)10K20:0422:38FSEN1/942:4242:42
4/108167Tom Lee (Saltaire Striders)10K19:5523:42MSEN2/1643:3743:37
5/108198Daniel Smith (Pudsey & Bramley AC)10K21:4224:09M501/1445:5145:52
6/108209Rich Sykes (Saltaire Striders)10K21:1325:07M402/3046:2046:22
7/108191Oliver Richards (Otley AC)10K21:3625:26M403/3047:0247:02
8/108189Simon Quin (Otley AC)10K22:1425:52M404/3048:0648:07
9/108153James Howgego10K22:2426:19M405/3048:4348:45
10/108173Alistair Mcdonald10K23:2626:02M406/3049:2849:29
11/108197Jeff Singleton (Baildon Runners)10K22:3827:33MSEN3/1650:1150:11
12/108117Matthew Cleghorn10K23:2827:14MSEN4/1650:4250:50
13/108111Ross Breckon10K23:5827:36FSEN2/951:3451:39
14/108119Sam Cordingley (Baildon Runners)10K23:3928:11MSEN5/1651:5051:51
15/108142Robin Graham (Baildon Runners)10K24:0727:56M502/1452:0352:05
16/108127Gabriel Dillon10K24:5027:22MSEN6/1652:1252:20
17/108132Rob Fordyce10K23:4228:42MSEN7/1652:2452:24
18/108169Edward Mackenzie10K24:1028:40MSEN8/1652:5052:52
19/108180Mark Overend (Baildon Runners)10K24:1829:06M407/3053:2453:29
20/108101Mark Laine-Toner10K24:3229:28M408/3054:0054:01
21/108233Rich Wilkinson (Rothwell Harriers & AC)10K24:5929:11M503/1454:1054:11
22/108152Jenny Horne (Sheffield RC)10K25:0629:15F401/2054:2154:23
23/108105Joe Barraclough10K24:5729:47MSEN9/1654:4454:48
24/108114John Buddle (Baildon Runners)10K25:5229:29M601/655:2155:25
25/108193Steve Searle10K25:0430:19MSEN10/1655:2355:26
26/108112Stephanie Breckon10K25:4629:55FSEN3/955:4155:45
27/108151Thomas Hodgson10K25:1030:31M409/3055:4155:53
28/108188David Questa10K24:5330:56M4010/3055:4955:56
29/108144Phil Hanson (Baildon Runners)10K26:1529:35M4011/3055:5055:57
30/108236Rob Porteous (Bingley Harriers & AC)10K25:4830:36M4012/3056:2456:30
31/108179Jonathan Nixon10K25:1731:08M4013/3056:2556:28
32/108171Darren Mawson (Dragons Running Club (Leeds))10K25:5830:54M4014/3056:5257:03
33/108230Graeme Kay (Baildon Runners)10K25:5930:58M4015/3056:5756:59
34/108183Brenda Peake (Airecentre Pacers)10K26:0830:59F402/2057:0757:11
35/108232Sam Taylor10K25:3131:42MSEN11/1657:1357:14
36/108110Harry Bolton10K25:5031:35MSEN12/1657:2557:30
37/108234Stephen Hillas (Saltaire Striders)10K28:0029:32M504/1457:3257:43
38/108200Simon Snayde10K25:3032:10M4016/3057:4057:42
39/108138Rusty Garnett10K38:5319:13F501/558:0658:16
40/108175Thomas Middlebrough10K26:2531:42MSEN13/1658:0758:19
41/108216Graham Turner (Airecentre Pacers)10K26:3631:47M4017/3058:2358:27
42/108195Rebecca Shaw (Ilkley Harriers)10K26:0832:15FSEN4/958:2358:31
43/108229Dave Haskins10K26:0332:42M505/1458:4558:47
44/108158Bob Johnston (Leeds & Bradford Triathlon Club)10K27:4931:18M701/359:0759:07
45/108235Graham Darcy (Saltaire Striders)10K27:4931:18M506/1459:0759:15
46/108125Mark Delaney (Baildon Runners)10K27:4531:35M507/1459:2059:24
47/108103Edward Arkell (Baildon Runners)10K27:3031:54M4018/3059:2459:31
48/108116Marisol Carrera Vivar (Bingley Harriers & AC)10K27:2832:25F502/559:5359:54
49/108168Stephen Ling10K26:1333:40M4019/3059:5359:54
50/108223Michael Woodhead (Baildon Runners)10K27:5831:56M4020/3059:5459:59
51/108177Philip Newsham (Dragons Running Club (Leeds))10K28:2331:43M4021/301:00:061:00:18
52/108225Alun Evans10K27:4932:21M4022/301:00:101:00:23
53/108222Ian Wood (Lonely Goat RC)10K27:2633:44M4023/301:01:101:01:16
54/108147Robert Harrison (Dragons Running Club (Leeds))10K28:4132:30M508/141:01:111:01:23
55/108228Francesca Gatenby (Airecentre Pacers)10K28:4732:32F403/201:01:191:01:30
56/108113Stephen Brown (Baildon Runners)10K28:2834:10M4024/301:02:381:02:42
57/108238Phil Dawson10K28:0234:51M4025/301:02:531:03:05
58/108164Emily Kite10K29:4533:28FSEN5/91:03:131:03:22
59/108104Philippa Barnes (Chapel Allerton Runners)10K30:1133:06F404/201:03:171:03:22
60/108237Ivana Dodokova10K30:2432:58FSEN6/91:03:221:03:37
61/108122David Cusack10K28:5334:51M4026/301:03:441:03:48
62/108192Colin Robertson10K30:0833:52M4027/301:04:001:04:10
63/108109Paul Beynon10K30:2433:47MSEN14/161:04:111:04:14
64/108131Craig Elliott (Saltaire Striders)10K30:0234:15M4028/301:04:171:04:28
65/108139Martin Gebbett (Horsforth Fellandale)10K29:4234:54M602/61:04:361:04:40
66/108215Eleanor Thomson (Airecentre Pacers)10K30:1834:36F405/201:04:541:05:05
67/108133Jonathan Foster10K30:2435:25MSEN15/161:05:491:05:52
68/108182Darren Parker (Saltaire Striders)10K30:4835:05M509/141:05:531:06:00
69/108149Kevin Hickey10K29:4136:20M5010/141:06:011:06:16
70/108150Joanna Hobson (Otley AC)10K30:2835:50F601/51:06:181:06:25
71/108224Colin Best (Otley AC)10K30:4736:01M603/61:06:481:06:55
72/108213Clare Taylor (Saltaire Striders)10K31:2835:24F406/201:06:521:07:02
73/108184Sarah Podesta (Airecentre Pacers)10K30:4836:04F407/201:06:521:06:59
74/108201Luke Sollitt10K30:0636:57MSEN16/161:07:031:07:14
75/108165Stacey Kite (Bramley Breezers)10K31:2635:45F408/201:07:111:07:23
76/108166Alexandra Laine-Toner10K31:3035:54F409/201:07:241:07:39
77/108205Sue Sroka (Fordy Runs)10K30:5737:50F4010/201:08:471:08:55
78/108185Carl Prendergast (Horsforth Fellandale)10K31:5937:15M702/31:09:141:09:19
79/108181Keith Park (Horsforth Harriers)10K32:4936:43M604/61:09:321:09:45
80/108141David Goodyear (Eccleshill Road Runners)10K33:0237:11M5011/141:10:131:10:26
81/108161Philip Jones (Baildon Runners)10K33:3137:25M605/61:10:561:11:07
82/108212Penny Tattersfield10K33:3637:41FSEN7/91:11:171:11:30
83/108210Emily Tattersfield10K33:4137:49FSEN8/91:11:301:11:43
84/108137Emma Garnett10K33:1338:24FSEN9/91:11:371:11:46
85/108211Mel Tattersfield (Dewsbury Road Runners)10K33:4238:09F4011/201:11:511:12:05
86/108190Sara Richard (Otley AC)10K33:2638:45F503/51:12:111:12:18
87/108135Sue Fulton (Bingley Harriers & AC)10K32:5539:40F602/51:12:351:12:41
88/108160Meyrick Jones10K35:1038:42M5012/141:13:521:14:04
89/108159Mandy Jones10K35:1138:41F504/51:13:521:14:04
90/108115Donald Buffham (Otley AC)10K34:5839:07M606/61:14:051:14:17
91/108118Barry Cooper10K34:0940:07M4029/301:14:161:14:28
92/108148Amanda Hibbert10K35:2739:36F4012/201:15:031:15:17
93/108106Sarah Benn10K35:1339:58F4013/201:15:111:15:26
94/108207Liza Stead10K35:2939:48F505/51:15:171:15:31
95/108155Mike J (Airecentre Pacers)10K34:0241:18M5013/141:15:201:15:36
96/108146Carolyn Hargreaves (Baildon Runners)10K35:2040:24F603/51:15:441:15:51
97/108231David Smart (Leeds & Bradford Triathlon Club)10K36:0840:55M703/31:17:031:17:17
98/108219Lynne Waters10K35:5641:09F4014/201:17:051:17:18
99/108202Keri Sparkes10K35:5741:13F4015/201:17:101:17:23
100/108163Carole Keighley (Airecentre Pacers)10K36:4441:50F604/51:18:341:18:46
101/108240Debs Brown10K36:1843:02F4016/201:19:201:19:30
102/108143Janet Haigh (Baildon Runners)10K36:1843:02F4017/201:19:201:19:29
103/108126Madeleine Delucchi (Otley AC)10K37:1643:09F605/51:20:251:20:33
104/108214Claire Thaper (Saltaire Striders)10K37:4143:37F4018/201:21:181:21:28
105/108176Sarah Myers (Eccleshill Road Runners)10K37:4843:32F4019/201:21:201:21:30
106/108217James Waddington10K36:5444:44M4030/301:21:381:21:46
107/108136Adrian Garnett10K38:0445:14M5014/141:23:181:23:28
108/108196Humera Shazad10K38:2747:40F4020/201:26:071:26:16
1/10506Lucia Stoney (Ilkley Harriers)5KFSEN1/130:2330:23
2/10507Tom Ward5KMSEN1/133:5434:09
3/10505Caroline Lee5KF401/334:0334:10
4/10509Greg Goodall (Baildon Runners)5KM501/235:0435:20
5/10511Jo Milsom (Baildon Runners)5KF402/338:3938:43
6/10514Denise Johnson (Baildon Runners)5KF601/240:5841:07
7/10508Linda Fordyce5KF403/342:4642:54
8/10513Andrew Dean (Baildon Runners)5KM502/242:5843:14
9/10512Vicky Thompson5KF501/148:0448:13
10/10510Rosie Jakob5KF602/248:1548:25
1/141013Team Humphries (Airecentre Pacers)Duo25:3920:32MSEN1/446:1146:14
2/141025Team Walker (Airecentre Pacers)Duo22:1724:08M401/246:2546:27
3/141003Team Bowden (Saltaire Striders)Duo23:2124:46F501/148:0748:09
4/141027Team Kaznowski (Baildon Runners)Duo24:5623:20F401/448:1648:18
5/141017Team RobertsDuo26:3626:02M501/252:3852:41
6/141023Team Stowe (Baildon Runners)Duo27:2029:58F402/457:1857:22
7/141009Team EllisDuo33:0126:20M402/259:2159:34
8/141019Team RuttDuo31:2929:08MSEN2/41:00:371:00:40
9/141011Team Grindley (Airecentre Pacers)Duo30:0330:40M502/21:00:431:00:47
10/141001Team Abbey (Baildon Runners)Duo26:5233:59MSEN3/41:00:511:00:56
11/141021Team Scaife (Baildon Runners)Duo32:4233:12F403/41:05:541:06:00
12/1450001Team RobertsDuo31:1234:46M701/11:05:581:06:01
13/141005Team Chruscht (Airecentre Pacers)Duo32:3634:52F404/41:07:281:07:37
14/141015Team NommikDuo35:0237:21MSEN4/41:12:231:12:26

Organised by

Main Street
Hawksworth
LS20 8NX

Steve Hargreaves
07800 669233